reklama
22. 10. 2011 | poslední aktualizace: 24. 10. 2011  18:48

Minimální mzda v Řecku: 21 560 Kč

Čím vyšší je minimální mzda, tím více bude lidí, které se nevyplatí zaměstnat. Z českého právního řádu je ale potřeba tento škodlivý kousek socialismu odstranit. Až jednou minimální mzdu zrušíme, pomůžeme tisícům lidí najít práci a vlastní hrdost.
Petr Mach
Petr Mach
ekonom a politik
Peníze - Ilustrační foto
Peníze - Ilustrační foto
foto: HN - René Volfík

V Řecku je minimální mzda 21 560 korun (862,82 eura) na měsíc. Zaměstnat někoho za míň je ilegální. Představme si Řeka, který přišel o práci. Řekněme, že by jej někdo chtěl zaměstnat za 800 eur (20 tisíc korun) za měsíc. Nemůže to udělat. Dostal by pokutu a přišel by o živnostenské oprávnění. Lze se divit, že míra nezaměstnanosti je v Řecku 18 %?

Jsou země, kde zákon žádnou minimální mzdu nenařizuje. Třeba Švýcarsko, Rakousko, Černá Hora, Finsko, Švédsko, Island, Norsko, Kypr, Itálie, Dánsko, Makedonie… Lidé zde mají právo domluvit se ve svobodné smlouvě na mzdě, jaká oběma stranám smlouvy vyhovuje.

reklama

Minimální mzdu v ČR je třeba zrušit, ne zvýšit

České republice je minimální mzda 8000 Kč za měsíc, což je na úrovni třetiny průměrné mzdy. Není tedy mnoho lidí, kterým by minimální mzda bránila v nalezení práce. Přesto každé zvýšení i této relativně nízké minimální mzdy připravuje o možnost pracovat ty nejméně zkušené a nejméně kvalifikované. Většinou se to týká Romů.

Nyní chce ministerstvo práce a sociálních věcí těmto lidem ublížit ještě více – zvýšením minimální mzdy na 8500 korun měsíčně. Zaměstnat někoho za 50 korun na hodinu bude ilegální. Zvýší se pravděpodobnost, že si na vykopání příkopu pronajmete raději malý bagr než partu kopáčů, kteří by si rádi vydělali peníze. Čím vyšší je minimální mzda, tím více bude lidí, které se nevyplatí zaměstnat.

Většiny čtenářů tohoto článku se zvýšení minimální mzdy z 8000 na 8500 korun asi bezprostředně nedotkne. Dotkne se to ale všech studentů středních škol, kteří by chtěli vzít odpovědnost do svých rukou a vydělat si svoje první peníze na brigádě. Tyto studentské brigády budou kvůli zvýšení minimální mzdy méně dostupné.

Dotkne se to také mnoha Romů: těch, kteří by rádi pracovali, a kteří ať již v důsledku nedokončeného vzdělání, jazykové bariéry či v důsledku nedůvěry, která vůči nim panuje, nedokážou najít lépe placenou práci. Vláda jim vzkazuje, že práce za 50 korun za hodinu nestojí za nic. Ať jdou raději žádat o sociální dávky. Že nemá cenu snažit se o živobytí vlastní přičinlivostí.

Minimální mzdu je potřeba zrušit. Jestli ji mají v Řecku, je to jejich věc. Je mi líto obyčejných Slováků, jejichž premiérka Radičová se raději spojila s Ficem a obětovala vládu se Sulíkem, jen aby mohla zvýšit záruky na krachující státy eurozóny, které si žijí nad poměry.

Nám českým občanům do řecké minimální mzdy naštěstí nic není. Z českého právního řádu je ale potřeba tento škodlivý kousek socialismu odstranit. Jestli ministr Drábek na vládě zvýšení minimální mzdy navrhne, najde se aspoň jeden člen vlády, který by mu oponoval? Spíš ne. A zrušení minimální mzdy rozhodně od této vlády čekat nemůžeme.

Až jednou minimální mzdu zrušíme, pomůžeme tisícům lidí najít práci a vlastní hrdost.

Petr Mach je ekonom a předseda Strany svobodných občanů

Autoři: Petr Mach
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Minimální mzda v Řecku: 21 560 Kč (oléé)
A co takhle ústavní ohodnocování, adekvátní mzda za určitý druh...
Ochota zaměstnat zájemce o práci. (Miloš Kavický)
Ano, bude. Až se odstraní regulace. Dokud bude minimální mzda...
Myslím že ty i s machem jste neskutečný prasata (David)
Někdo kdo nemá ani 8000kč na mzdu zaměstnance at nepodniká,na...
Re: Minimální mzda v Řecku: 21 560 Kč (jojojo)
Dělat za každou cenu, jednostranná dohoda, námezdní práce.. ani...
tttt (tt)
Dělat tu za každou cenu, bejt drženej..takovýma jako jsi ty v...
Zobrazit diskusi
Profil autora

(1975), ekonom a politik. Myslí si, že daně v České republice jsou příliš vysoké a zákonů příliš mnoho a že Evropská unie nám více svobody a prosperity nepřináší.

více

Narozen v Praze v roce 1975. V současnosti přednáší ekonomii na VŠEM a VŠFS a je předsedou Strany svobodných občanů. Vystudoval na Vysoké škole ekonomické v Praze bakalářský obor Statistika ekonometrie, inženýrský obor Finance a získal titul PhD. v oboru Finance se zaměřením na měnovou teorii a politiku. Absolvoval kurz ekonomie na London School of Economics. Působil jako překladatel, přednášel na Vysoké škole ekonomické v Praze ("Zdanění - teorie a politika" a "Evropská měnová integrace"), pracoval jako výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku, byl poradcem prezidenta republiky (především posuzoval zákony, které jdou prezidentovi k podpisu a dával doporučení podepsat-vrátit), působil 4 roky v dozorčí radě MERO, a.s. (přeprava ropy ropovodem Družba z východu a ropovodem IKL ze západu), od roku 1998 vydává časopis Laissez Faire. V letech 1990-93 byl členem Skautské organizace. V roce 1997 byl předsedou studentské organizace Mladí konzervativci, v letech 1997-2007 byl členem ODS a v roce 2009 založil Stranu svobodných občanů, jíž je předsedou.

Kontaktujte mě
mach(z)svobodni.cz
reklama
Vyhledat
Autorovy Nejčtenější
reklama
reklama
reklama