reklama
21. 2. 2011 | poslední aktualizace: 21. 2. 2011  02:04

Zvýšení DPH: rozdíl mezi námi a Švýcarskem

Petr Mach
Petr Mach
ekonom a politik
reklama

Naše „pravicová“ vláda řeší důchodový deficit zdvojnásobením daně z přidané hodnoty u čtvrtiny našich nákupů. Vytáhne nám z kapes navíc ročně 58 miliard, aby 10 miliard rozdala na zvýšených sociálních dávkách a o 3 % snížila pojistné odvážlivcům, kteří se neodvolatelně zavážou platit po dobu desítek let 5 % mzdy do fondů (nad rámec příspěvků do státního průběžného systému).

K pseudoreformě naší vlády jsem se vyjádřil stručným prohlášením, blog k tomu napíšu někdy příště. Cílem tohoto článku není rozbor naší „reformy“, ale srovnání se Švýcarskem.

Švýcaři platí do povinného průběžného penzijního systému na starobní a invalidní důchody 9,8 procenta mzdy (4,9 % zaměstnanec, 4,9 % zaměstnavatel).

U nás je to 28 %.

Podobně jako my, Švýcarsko také nyní zvyšuje DPH kvůli důchodům. Ale poněkud jinak. Zatímco naše vláda zdvojnásobuje DPH z 10 % na 20 % u čtvrtiny položek, Švýcaři zvyšují DPH u potravin o 0,1 procentního bodu na 2,5 % a u ne-potravin o 0,4 procentního bodu na 8,0 %.

Švýcarská ústava vládu omezuje

Švýcarské zvýšení DPH je dočasné a nejpozději do roku 2017 musí vláda učinit opatření k návratu penzijního systému do rovnováhy a základní sazba daně z přidané hodnoty se bude muset vrátit na maximálně 7,6 % (v případě potravin na 2,4 %). Tak se pro to vyslovila loni v září většina voličů a kantonů v referendu.

Švýcarská ústava omezuje právo vlády vybírat DPH, s tím, že základní sazba smí být nanejvýš 7,6 % (dočasně 8 %).

Kromě toho právo federální vlády vybírat daně vyprší v roce 2020. Prodloužit toto právo může jen změna ústavy, pakliže ji schválí většina kantonů a většina obyvatel.

Švýcarská vláda musí na základě referenda z roku 2001 hospodařit bez deficitů. Nečasova vláda na slib o zákonu o vyrovnaném rozpočtu zapomněla a zadlužuje zemi i přes gigantické daně tempem 140 miliard za rok, přičemž úroky z dluhu, které platíme z rozpočtu, dosahují už 80 miliard ročně.

Petr Mach je předsedou Svobodných a přednáší ekonomii na vysokých školách

 

Autoři: Petr Mach
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Zvýšení DPH: rozdíl mezi námi a Švýcarskem (anonym)
těžko srovnávat Švýcary se smečkou, která dělala systematicky...
Tolik profesorů ekonomie se tu sešlo (Zamyslete_se)
a ve většině jejich komentářů je gramatických chyb jak nasr......
Zvýšení DPH: rozdíl mezi námi a Švýcarskem (M)
Hlavni je, ze koncept duchodove reformy zda se mi byti ponekud...
jo jo (mira)
asi tak
No ale nerekli jsme B (Izak)
Svicari by ovsem za sve duchody neprezily, tedy prezili ve starobincich,...
Zobrazit diskusi
Profil autora

(1975), ekonom a politik. Myslí si, že daně v České republice jsou příliš vysoké a zákonů příliš mnoho a že Evropská unie nám více svobody a prosperity nepřináší.

více

Narozen v Praze v roce 1975. V současnosti přednáší ekonomii na VŠEM a VŠFS a je předsedou Strany svobodných občanů. Vystudoval na Vysoké škole ekonomické v Praze bakalářský obor Statistika ekonometrie, inženýrský obor Finance a získal titul PhD. v oboru Finance se zaměřením na měnovou teorii a politiku. Absolvoval kurz ekonomie na London School of Economics. Působil jako překladatel, přednášel na Vysoké škole ekonomické v Praze ("Zdanění - teorie a politika" a "Evropská měnová integrace"), pracoval jako výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku, byl poradcem prezidenta republiky (především posuzoval zákony, které jdou prezidentovi k podpisu a dával doporučení podepsat-vrátit), působil 4 roky v dozorčí radě MERO, a.s. (přeprava ropy ropovodem Družba z východu a ropovodem IKL ze západu), od roku 1998 vydává časopis Laissez Faire. V letech 1990-93 byl členem Skautské organizace. V roce 1997 byl předsedou studentské organizace Mladí konzervativci, v letech 1997-2007 byl členem ODS a v roce 2009 založil Stranu svobodných občanů, jíž je předsedou.

Kontaktujte mě
mach(z)svobodni.cz
reklama
Vyhledat
Autorovy Nejčtenější
reklama
reklama
reklama